Odpověď na tuto otázku hledá téměř každý, a přitom není složitá. 

Průkaz původu není záležitostí módy, či snad vstupenkou na výstavy.

Je důkazem toho, že rodiče Vašeho štěňátka vyhověli všem kritériím pro uchovnění, a to jak povahovým, zdravotním tak i exteriérovým.

Získat chovnost je pro chovatele časově i finančně náročné. Proto máte větší jistotu, že se nejedná o pouhého množitele, plodícího štěňata pro peníze, ale že mu na jeho odchovech doopravdy záleží. 

Investice je sice jednorázově vyšší, ale v naprosté většině případů se Vám v budoucnosti vrátí.

Každé štěňátko si nese určité předpoklady z genů rodičů, a to nejen zdravotní, ale i exteriérové a povahové. Čili zjednodušeně řečeno: u štěněte s PP máte ve svých rukou ty nejlepší předpoklady k tomu, že vám jednou z roztomilé kuličky vyroste skutečně správný retriever se vším všudy a nedočkáte se nepříjemného překvapení. Záruka čistokrevnosti u štěněte bez PP je bohužel takřka nulová.

Jednou z podmínek chovnosti je rentgen kyčelních kloubů, který prokáže, zda není kloub postižen závažnou chorobou typickou pro velká plemena – dysplazií. Ač má na tomto onemocnění podíl i výživa a zátěž pejska v raném věku, z velké části je rovněž dědičné. Jedinci, u kterých se dysplazie prokáže, jsou proto z dalšího chovu vyloučeni (nemohou mít štěňátka s PP).

U malého štěněte tuto chorobu nepoznáte a v dospělosti je léčení tohoto bolestivého onemocnění velmi nákladné, nebo dokonce vyloučené. Částka "ušetřená" za průkaz původu pak rázem ztrácí význam. Léčebné výlohy ji v těchto případech většinou mnohonásobně překonají.

Retriever má být za všech okolností přátelský a vyrovnaný. V žádném případě to není hlídač ani obranář. Právě proto je tolik vhodný k dětem, jako rodinný přítel a kamarád.

Průkaz původu vás v žádném případě nikterak nenutí se štěnětem absolvovat výstavy nebo nějaký speciální výcvik. Záleží čistě na vás, čemu se se svým miláčkem nadále chcete a budete věnovat. I velmi pěkné štěně s výborným rodokmenem může být „jen“ vaším společníkem a kamarádem.  Za určitých předpokladů může žít v panelovém bytě nebo malém domku. Nepotřebuje rozlehlé zahrady, nepatří do kotce ! ! !

Zcela postačí, když mu dopřejete dostatek pohybu na každodenní procházce.

Retriever je šťastný, pokud může být s vámi a cítit vaši blízkost.

Autor: Tereza Maková